Folia grzewcza – innowacyjne rozwiązanie w Twoim domu

Folia grzewcza uznawana jest za innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania. Jest dyskretnie ukryta, lecz wypełnia cały obszar ukryty pod podłogą. Co więcej, jej wysokość nie przekracza nawet jednego milimetra. Istnieją... Czytaj dalej

18 września 2023
Artykuł z kategorii: Panele porady

Folia grzewcza uznawana jest za innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania. Jest dyskretnie ukryta, lecz wypełnia cały obszar ukryty pod podłogą. Co więcej, jej wysokość nie przekracza nawet jednego milimetra. Istnieją różne rodzaje foli grzewczej – mają one różnorodną szerokość, grubość, kształt matrycy grzewczej oraz moc na metr kwadratowy, dzięki czemu bez problemu dobierzemy folię grzewczą do naszych potrzeb i oczekiwań.

Gdzie zastosować można folię grzewczą?

Folie grzewcze stosowane są w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej. Ten nowoczesny system grzewczy o zerowej emisji coraz częściej pojawia się również w nowoczesnych budynkach, lecz nie brakuje ich także w starym budownictwie po termomodernizacji. Co ważne, folia grzewcza może pełnić funkcję nie tylko źródła dodatkowego ogrzewania, lecz także może stanowić główne źródło ciepła w domu czy mieszkaniu. Ciepło wytwarzane przez folię grzewczą ogrzewa wszystkie obiekty w swoim zasięgu. Funkcjonuje na zasadzie podczerwieni i równomiernie rozprowadza ciepło po całym pomieszczeniu.

Niestety, folie grzewcze bardzo często mylone są z matami grzewczymi, a te jako element grzewczy wykorzystują kable grzejne. W takim przypadku istnieje duże ryzyko uszkodzenia systemu zamków, co może prowadzić do utraty gwarancji na panele położone pod maty grzewcze, które powinny być stosowane wyłącznie na folie grzewcze.

Folia grzewcza – jakie wybrać panele?

Ze względu na swoje doskonałe właściwości przewodzenia ciepła, na ogrzewanie podłogowe zaleca się zastosowanie paneli winylowych. Są one przyjemne w dotyku, wytrzymałe, wodoodporne oraz doskonale przewodzą ciepło. Szczególnie polecane są panele winylowe z rdzeniem mineralnym z serii Woodric. Są one stabilne wymiarowo i nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem temperatury. Arbiton z serii Woodric będą wprowadzone na rynek w 2023 roku. Umożliwiają one zastosowanie elektrycznych folii grzewczych jako systemu ogrzewania podłogowego o maksymalnej mocy 80 W.

W jaki sposób ułożyć folię grzewczą? Montaż folii grzewczej powinien odbywać się zgodnie z instrukcją producenta systemu ogrzewania podłogowego. Z instrukcją należy zapoznać się jeszcze przed montażem, aby utrzymać pełną gwarancję na podłogę i aby jej nie uszkodzić. Jednym ze sprawdzonych i zaufanych producentów folii grzewczych jest Heat Decor, a jednym z najbardziej polecanych zestawów z termostatem jest HD-T1000 Wi-Fi. Dlaczego?

  • Termostat można połączyć z domową siecią Wi-Fi.
  • Możliwość sterowania ogrzewaniem za pomocą aplikacji w telefonie.
  • Ekran termostatu o płaskim i estetycznych wyglądzie. Wykonany z wysokiej jakości, trwałych materiałów, łatwych do utrzymania w czystości.
  • Dotykowe sterowanie termostatem.

Ile prądu zużywa folia grzewcza?


Zużycie prądu przez folię grzewczą zależy od jej mocy, czasu pracy oraz temperatury otoczenia. Standardowe folie grzewcze mają moc około 100-200 W na metr kwadratowy. Przykładowo, jeśli masz folię o mocy 150 W/m² i pracuje przez 6 godzin dziennie, to jej dzienny pobór prądu wynosi 0,9 kWh. Jednak zużycie prądu może się różnić w zależności od okresu użytkowania, ustawień temperatury i efektywności izolacji. Aby obliczyć dokładnie koszty eksploatacji, warto zapoznać się z danymi podanymi przez producenta.

Czy folia grzewcza się opłaca?

Opłacalność folii grzewczej zależy od kilku czynników, takich jak jej cena zakupu i instalacji, koszty eksploatacji, efektywność izolacji cieplnej oraz korzyści wynikające z jej zastosowania. Folia grzewcza może być opłacalna w niektórych przypadkach, takich jak ogrzewanie podłogowe w łazience, gdzie zapewnia komfort cieplny. Jednak jej koszty zakupu i instalacji mogą być stosunkowo wysokie. Długoterminowa opłacalność zależy od efektywnego zarządzania temperaturą i kontrolowania zużycia prądu.

Czy folia grzewcza ogrzeje mieszkanie?

Tak, folia grzewcza jest w stanie ogrzać mieszkanie i stanowić podstawowe źródło ogrzewania. Dodatkowo, mieszkańcy mogą cieszyć się dużym komfortem, jakim jest ciepła podłoga.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook kontakt@fachura.net
Oceń ten artykuł

Folia grzewcza – innowacyjne rozwiązanie w Twoim domu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz