Jak zamaskować rysy na panelach podłogowych?

Panele podłogowe to popularny wybór w wielu domach ze względu na swoją trwałość, atrakcyjny wygląd i stosunkowo prostą pielęgnację. Niemniej jednak, nawet najlepiej utrzymana podłoga może ulec uszkodzeniu i nabawić... Czytaj dalej

15 grudnia 2023
Artykuł z kategorii: Pielęgnacja paneli

Panele podłogowe to popularny wybór w wielu domach ze względu na swoją trwałość, atrakcyjny wygląd i stosunkowo prostą pielęgnację. Niemniej jednak, nawet najlepiej utrzymana podłoga może ulec uszkodzeniu i nabawić się rys, co wpływa na estetykę pomieszczenia. W tym wpisie dowiesz się, jak skutecznie zamaskować rysy. Czy zarysowane panele da się odratować? Jakie są skuteczne sposoby? Podpowiadamy.

Źródło: Unsplash zgodnie z licencją

Jak zamaskować rysy na panelach?

Panele podłogowe są popularnym wyborem ze względu na swoją atrakcyjność, trwałość i stosunkowo niski koszt zakupu. Jeśli jednak pojawią się na nich rysy, istnieją skuteczne sposoby na ich maskowanie, które przywrócą podłodze dawny blask. Musisz wybrać jednak odpowiednią technikę w zależności od rodzaju i wielkości uszkodzeń, dzięki czemu Twoja podłoga będzie prezentować się znakomicie przez wiele długich lat.

Jak zamaskować rysy?

  • Wymień uszkodzony panel: Jeśli zarysowaniu uległ jeden z paneli, istnieje możliwość wymiany pojedynczego panela. Możesz zrobić to samodzielnie bądź skontaktować się z osobą, która zajmowała się montażem paneli w Twoim domu. Jeśli podczas zakupu paneli kupiłeś około 10% ich zapasu i posiadasz dodatkowy panel, to jego wymiana nie powinna stanowić żadnego problemu.
  • Użyj wosku do drewna: Wosk do drewna o odpowiednim odcieniu może być idealnym rozwiązaniem do zamaskowania drobnych rys na panelach. Po nałożeniu i usunięciu nadmiaru rysy staną się mniej widoczne. Niestety, nie znikną one całkowicie, jednak nie będą rzucać się w oczy.
  • Zastosuj lakier do paneli: Jeśli rysy są większe lub bardziej widoczne, warto rozważyć użycie lakieru do paneli o odpowiednim kolorze. Lakier nie tylko ukryje rysy, ale także zapewni ochronę przed dalszymi uszkodzeniami.
  • Dywanik: Jeśli nie jesteś w stanie efektywnie zamaskować rys, zawsze możesz rozważyć umieszczenie dywanika na problematycznym obszarze. Dywanik nie tylko zakryje rysy, ale także doda nowy wymiar dekoracji wnętrza. Ochroni również panele przed uszkodzeniami, do których może dojść w przyszłości. To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają dzieci i na panelach bawią się zabawkami, które rysują panele.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPanele podłogowe

Dlaczego panele podłogowe są tak popularne?

Panele podłogowe dostępne są w różnorodnych wzorach i kolorach, naśladujących drewno, kamień, kafle, czy inne materiały. To pozwala na stworzenie efektownej podłogi, która doskonale komponuje się z wystrojem wnętrza. Nic dziwnego, że są tak popularne. Choć są również dość proste w pielęgnacji, a także odporne za uszkodzenia, to nie oznacza to, że są niezniszczalne. Mogą zostać zarysowane pazurkami zwierząt, zabawkami dzieci, a także podczas przesuwania mebli. Rysy wyglądają bardzo nieestetycznie, dlatego wiele osób szuka rozwiązań na ich usunięcie.

Jak usunąć zarysowania na podłodze?

Wymień uszkodzony panel na nowy lub użyj wosku do drewna, który po nałożeniu (i usunięciu) sprawia, że rysy są zdecydowanie mniej widoczne.

Jak odnowić zniszczone panele podłogowe?

Do odnowienia paneli najlepiej będzie zastosować lakier do paneli. On nie tylko ukryje rysy, ale także ochroni Twoje panele przed kolejnymi uszkodzeniami.

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook kontakt@fachura.net
Oceń ten artykuł

Jak zamaskować rysy na panelach podłogowych?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz