Jaka grubość podkładu pod panele?

Wybór właściwego podkładu pod panele to kluczowy etap każdej inwestycji w zakresie nowej podłogi. Jego grubość wpływa na właściwości izolacyjne, komfort użytkowania i trwałość samej podłogi. Jak zatem dobrać odpowiedni... Czytaj dalej

5 września 2023
Artykuł z kategorii: Panele porady

Wybór właściwego podkładu pod panele to kluczowy etap każdej inwestycji w zakresie nowej podłogi. Jego grubość wpływa na właściwości izolacyjne, komfort użytkowania i trwałość samej podłogi. Jak zatem dobrać odpowiedni podkład? Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Jaki podkład pod panele na nierówną podłogę?

Nierówności na podłodze są częstym problemem, który może znacząco wpłynąć na trwałość i estetykę podłogi, dlatego wybór właściwego podkładu jest tak istotny. W dużej mierze to właśnie stan posadzki wpływa na to, jaką grubość podkładu pod panele powinniśmy wybrać.

Oto kilka rodzajów podkładów w zależności od ich grubości:

  • 2-3 mm

Te podkłady najlepiej nadają się do podłóg, które są już w miarę równe i nie wymagają dodatkowej izolacji akustycznej. Są one również odpowiednie dla paneli o mniejszej grubości. Podkłady o tej grubości doskonale sprawdzą się na nowej, gładkiej posadzce, którą najczęściej zobaczyć możemy kupując dom bądź mieszkanie w stanie deweloperskim.

  • 3-5 mm

Takie podkłady są idealne dla nierównych podłóg, gdzie różnice w wysokości nie są drastyczne. Doskonale sprawdzą się również w przypadku paneli średniej grubości.

Podkłady o grubości powyżej 5 mm są przeznaczone dla bardzo nierównych podłóg oraz dla podłóg, które wymagają dodatkowej izolacji akustycznej. Mogą być również używane w przypadku paneli o większej grubości. Pamiętajmy jednak, że podkład, nawet ten o grubości 5 mm nie rozwiąże problemu z bardzo nierówną posadzką. W tym przypadku najlepiej użyć masy samopoziomującej, dzięki której wygładzimy powierzchnię.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPodkłady pod panele

Czym łączyć podkłady pod panele?

Wybór odpowiedniego sposobu łączenia podkładów jest równie istotny jak sam ich wybór. Istnieją różne metody, które można zastosować:

  • Taśma klejąca

Najczęściej stosowaną metodą jest użycie specjalistycznej taśmy klejącej, która jest odporna na wilgoć i zapewnia trwałe połączenie.

  • Samoprzylepne podkłady

Niektóre podkłady mają już wbudowaną warstwę klejącą, co ułatwia ich montaż. Wystarczy zdjąć ochronną folię i przykleić do siebie różne części podkłady.

  • Klipsy łączące

To doskonała opcja dla podkładów o większej grubości. Klipsy te zapewniają dodatkową stabilność i są idealne dla podłóg, które będą poddawane dużym obciążeniom.

Odpowiedni wybór podkładu i jego grubości to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i trwałości podłogi. Opcji jest wiele, dlatego zawsze warto skonsultować się z ekspertem, aby dobrać rozwiązanie najbardziej dopasowane do indywidualnych potrzeb. Niezależnie od wybranej opcji, pamiętaj, że dobrej jakości podkład to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Panele z założenia mają służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego decydując się wymianę starej podłogi na nową, nie warto oszczędzać. Wysokiej jakości podłoga to prawdziwa inwestycja, tym bardziej że gdy każdego dnia jest mocno eksploatowana przez domowników. To samo dotyczy podkładów, które znacznie poprawiają komfort użytkowania podłogi, a także pełnie funkcję izolacji termicznej i akustycznej.

Czy podłoga pod panele musi być idealnie równa?

Podłoga pod panele nie musi być idealnie równa. Dzięki podkładom pod panele podłogowe możliwe jest wyrównanie drobnych nierówności w posadzce. Jeśli jednak posadzka jest bardzo zniszczona, a ubytków nie jest w stanie pokryć nawet najgrubszy podkład, zaleca się użycie wylewki samopoziomującej, dzięki której wyrównamy posadzkę i odpowiednio przygotujemy ją na montaż paneli.

Czy można nałożyć 2 warstwy podkładu pod panele?

Osoby, które borykają się z nierówną posadzką, mogą zastanawiać się, czy w celu jej wyrównania można położyć 2 warstwy podkładów. Takie działanie nie jest zalecane, bo może doprowadzić do problemów z równością i stabilnością podłogi. W celu wyrównania posadzki najczęściej stosuję się wylewkę samopoziomującą, dzięki której można wyrównać nierówne podłoże.

Czy podkład pod panele ma znaczenie?

Podkład pod panele ma ogromne znaczenie i w znacznym stopniu wpływa na komfort użytkowania podłogi. Wyrównuje nierówności w podłożu, stanowi izolacje akustyczną i termiczną, chroni panele przed wilgocią.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook kontakt@fachura.net
Oceń ten artykuł

Jaka grubość podkładu pod panele?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz