Co pod panele podłogowe?

Planując położenie paneli podłogowych, wiele osób skupia się głównie na ich wyglądzie i estetyce, jednak równie ważnym elementem, jest odpowiedni wybór podkładu. Pełni on bowiem kluczową rolę w zapewnieniu trwałości... Czytaj dalej

20 marca 2023
Artykuł z kategorii: Panele porady

Planując położenie paneli podłogowych, wiele osób skupia się głównie na ich wyglądzie i estetyce, jednak równie ważnym elementem, jest odpowiedni wybór podkładu. Pełni on bowiem kluczową rolę w zapewnieniu trwałości i komfortu użytkowania podłogi.

Jaka grubość podkładu pod panele?

Decyzja o wyborze odpowiedniego podkładu pod panele podłogowe nie powinna być lekceważona, ponieważ może mieć wpływ na wiele aspektów, w tym na izolację akustyczną, termiczną oraz na stabilność i wytrzymałość podłogi.

Podkłady pod panele mogą być różnego rodzaju. Możemy wyróżnić podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM), podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS), podkłady z polietylenu o dużej gęstości (PEHD) oraz podkłady tradycyjne, takie jak korek, który nie jest dobrym materiałem wygłuszającym, a przez jego kruszenie nie zapewnia pełnej ochrony. Równie krucha jest eko-płyta, któta dodatkowo bardzo pyli i nie jest odporna na ściskanie. Te produkty wchłaniają wilgoć, przez co narażają panele na zniszczenie. Zgodnie z normą EN16354, pianka PE oraz tektura falista, które wciąż można spotkać w niektórych sklepach, nie powinny być stosowane jako podkłady pod panele podłogowe. Użycie tych materiałów może powodować szybką degradację paneli i praktycznie uniemożliwia uznanie gwarancji przez producenta paneli.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPodkłady pod panele

Podkłady z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) są idealne do wyrównywania niewielkich niedoskonałości podłoża. Mogą one mieć grubość aż 6 mm i dzięki wysokiemu poziomowi oporu cieplnego stanowią najlepszy izolator spośród wszystkich podkładów, co sprawia, że sprawdzają się idealnie w nieogrzewanych pomieszczeniach. Mimo wysokiej elastyczności, podkłady XPS zachowują trwałość paneli dzięki bardzo dobrej odporności na obciążenia. Szczególnie polecamy podkłady XPS z serii Arbiton Secura lub Quick-Step Thermolevel.

Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM), nazywane również multiprotekami lub matami kwarcowymi, są uważane za jedne z najlepszych podkładów na rynku. Charakteryzują się one doskonałym wyciszeniem pomieszczenia i dużą wytrzymałością na nacisk, co chroni podłogę i zapewnia jej trwałość. Ze względu na bardzo niski wskaźnik oporu cieplnego, doskonale nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym.

Podkład pod panele – którą stroną kłaść?

Podczas układania podkładu pod panele, należy pamiętać o odpowiednim ułożeniu go szorstką stroną do dołu. Istotne jest również odpowiednie docięcie poszczególnych części podkładu. W przypadku podkładu z folią należy położyć go folią do dołu, czyli w stronę posadzki.

Pamiętaj także o tym, że należy dokładnie przygotować podłoże, musi być ono czyste, suche oraz pozbawione wszelkich nierówności. W przypadku wystąpienia braku poziomu zalecana jest aplikacja wylewki samopoziomującej, a następnie położenie folii izolacyjnej o ile podkład pod panele jej nie ma.

Nie zapominaj, że dobór odpowiednich podkładów pod panele ma kluczowe znaczenie dla wygody i funkcjonalności podłogi. Przy wyborze warto kierować się zaleceniami producenta paneli, ponieważ odpowiedni podkład jest w dużej mierze zależny od rodzaju zastosowanych paneli. W tym kontekście istotna jest zarówno jakość materiału, z którego wykonany jest podkład, jak i jego grubość. Należy pamiętać, że nie zawsze warto kierować się atrakcyjną ceną – podkłady niskiej jakości szybko tracą swoje właściwości, co skutkuje deformacją podłogi. Warto zdawać sobie sprawę, że podkład pod panele, choć niewidoczny, jest niezwykle ważnym elementem podłogi wpływającym na nasz komfort użytkowania.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook maciej.kazmi@gmail.com
Oceń ten artykuł

Co pod panele podłogowe?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz