Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Coraz więcej osób wykonujących generalny remont bądź urządzając nieruchomość zakupioną w stanie deweloperskim, decyduje się na położenie ogrzewania podłogowego. Nic dziwnego, zapewnia ono komfort cieplny oraz jest dużo bardziej opłacalne... Czytaj dalej

23 maja 2023
Artykuł z kategorii: Porady

Coraz więcej osób wykonujących generalny remont bądź urządzając nieruchomość zakupioną w stanie deweloperskim, decyduje się na położenie ogrzewania podłogowego. Nic dziwnego, zapewnia ono komfort cieplny oraz jest dużo bardziej opłacalne niż ogrzewanie tradycyjne. Sprawdź, jaki podkład wybrać, decydując się instalację ogrzewania podłogowego w swoim domu.

Jaki podkład pod panele – ogrzewanie podłogowe

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego, musimy pamiętać, że nie możemy użyć każdego dostępnego na rynku podkładu pod panele. Tego rodzaju podkłady muszą posiadać specjalne parametry techniczne, przede wszystkim niski współczynnik przewodzenia ciepła. Maksymalny współczynnik przewodzenia ciepła nie powinien przekraczać 0,15 W/mK. Im mniejszy współczynnik, tym mniej traconego ciepła. Większa wartość może skutkować nierównomiernym rozprowadzaniem ciepła po całym pomieszczeniu, w którym znajduje się ogrzewanie podłogowe. To najważniejszy parament, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego podkładu. Odpowiednio dobrany podkład wyrówna wahania temperatur.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPanele podłogowe

Podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe posiadają specjalną strukturę, dzięki której zapewniają doskonałą izolację termiczną. Oprócz tego, że posiadają niski współczynnik przewodzenia ciepła, są również niezwykle wytrzymałe na rozciąganie i rozrywanie. Najbardziej polecane podkłady to:

  • Arbiton Multiprotec 1000 – podkład ma ekstremalnie niski współczynnik oporu cieplnego. Łączy w sobie trzy zintegrowane elementy – podkład, folię i taśmę łączącą. Doskonale nadaje się pod ogrzewanie podłogowe i znacznie obniża koszty za ogrzewanie domu.
  • Multiprotec ECO – podkład ekologiczny, bo składa się w 93% z naturalnych składników. Doskonale radzi sobie z dużymi obciążeniami i jest bardzo wytrzymały. Sprawdzi się w intensywnie użytkowanym pomieszczeniu.
  • Multiprotec Acoustic 3in1 – podkład o niskim oporze cieplnym – R=0,01 m²K/W. Wykonany jest z piasku i minerału, a także doskonale wycisza pomieszczenie.
  • Optima Thermo Aquastop – podkład wykonany z polietylenu (PEHD+PET). Doskonale sprawdza się w systemach ogrzewania podłogowego i można stosować go do wszystkich paneli laminowanych. Co więcej, bardzo dobrze wycisza pomieszczenie.
  • Secura Thermo Aquastop Smart – umożliwia efektywną pracę systemu grzewczego. Jest dość prosty w montażu, ponieważ jest podkładem w formie harmonijki. Dostępny jest także w bardzo korzystnych cenach.

Jaka grubość podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Jaką wybrać grubość podkładu pod panele? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rodzaju paneli, jakie zamierzamy położyć w naszym domu, a także od rodzaju ogrzewania podłogowego. Aby dobrać odpowiednią grubość podkładu, warto zapoznać się z zaleceniami producenta paneli bądź poradzić się specjalisty, który zajmie się instalacją ogrzewania podłogowego w naszym domu. Najczęściej wybierane są jednak podkłady o grubości 1-3 mm np. podkład Arbiton Optima Thermo Aquastop gr. 1,5 mm lub Quick-Step Silent walk gr. 2 mm.

Jeśli chcesz zminimalizować straty ciepła w swoim domu i chcesz zrobić to za pomocą ogrzewania podłogowego, pamiętaj o kupnie odpowiedniego podkładu. Podkłady powinny mieć przede wszystkim niski współczynnik przewodzenia ciepła, charakteryzować się wysoką wytrzymałością na ciężar, być elastyczne, odporne na wilgoć i łatwe w instalacji. Aby użytkowanie paneli i ogrzewania podłogowego było jak najbardziej przyjemne i komfortowe, należy dobrać również odpowiednią grubość podkładu.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook maciej.kazmi@gmail.com
Oceń ten artykuł

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen

Dodaj komentarz