Panele laminowane czy winylowe?

Decydując się na wymianę starych paneli na nowe, wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj paneli wybrać – laminowane czy winylowe? Jakie cechy posiadają tego rodzaju panele i czym się od... Czytaj dalej

17 marca 2023
Artykuł z kategorii: Aranżacja i design, Panele porady

Decydując się na wymianę starych paneli na nowe, wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj paneli wybrać – laminowane czy winylowe? Jakie cechy posiadają tego rodzaju panele i czym się od siebie różnią? Sprawdziliśmy.

Co lepsze – panele laminowane czy winylowe?

Panele laminowane goszczą w większości polskich domów, a popularność zyskały nie bez przyczyny. Są często odporne na wodę, bardzo ciężko jest je zarysować i dostępne są w bardzo korzystnych cenach. Wybór odpowiedniego modelu paneli również nie powinien stanowić żadnego problemu. Na rynku dostępne są setki wzorów i kolorów paneli, od jasnych po ciemne. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach urządzonych w każdym ze stylów wnętrzarskich. Zapewniają izolację akustyczną i termiczną, i sprawdzają się w pomieszczeniach o różnorodnym przeznaczeniu. Panele laminowane wykonane są z trzech warstw, a składają się na nie:

  • rdzeń HDF,
  • warstwa dekoracyjna,
  • warstwa ochronna.

Panele winylowe to doskonała alternatywa dla płytek. Niestraszny im kontakt z wodą, są odporne na uszkodzenia mechaniczne, i co więcej – są łatwe w montażu. Coraz więcej osób decyduje się na położenie paneli winylowych w kuchniach i łazienkach, ponieważ doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach, w których występuje duża wilgotność. Panele winylowe są gwarancją doskonałej izolacji akustycznej i pomagają w tłumieniu hałasu w pomieszczeniu. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy regularnie czyścić je na mokro np. za pomocą mopa. Co więcej, na rynku dostępnych jest wiele modeli i wariantów kolorystycznych, dzięki czemu każdy bez problemu wybierze motyw, który najbardziej mu odpowiada. Panele winylowe składają się najczęściej z dwóch warstw – z warstwy nośnej i warstwy wierzchniej, choć nie jest to regułą. Niektóre podłogi winylowe składają się z więcej niż z dwóch warstw.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiPanele winylowe

Laminowane czy winylowe – które wybrać?

Jak widzisz, panele laminowane i panele winylowe różnią się głównie swoją budową. Panele laminowane zbudowane są z trzech warstw, panele winylowe – najczęściej z dwóch, choć nie zawsze. Ich budowa wpływa jednak na ich trwałość i zastosowanie. Szukając paneli do pokoju, możemy zdecydować się na panele laminowane. Choć sprawdzą się także w pomieszczeniu o dużej wilgotności np. w kuchni, to w tym przypadku bezpieczniejszą opcją będzie wybranie paneli winylowych. To właśnie one zyskały miano doskonałej alternatywy dla płytek. Coraz więcej osób decyduje się na położenie paneli winylowych także w łazienkach, a tam przecież wilgotność jest niezwykle wysoka.

Po wyglądzie trudno jest rozpoznać, jaki rodzaj paneli położony jest na podłodze. Oba rodzaje paneli wyglądają bardzo podobnie. Dostępne są w setkach wzorów imitujących prawdziwą drewnianą podłogę. Należy pamiętać o tym, że podczas wyboru paneli należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich parametry techniczne oraz klasę. Oznacza się ją symbolem AC, z angielskiego „abrasion class”. Istnieje sześć klas ścieralności paneli:

  • AC1,
  • AC2,
  • AC3,
  • AC4,
  • AC5,
  • AC6.

Im wyższa klasa, tym wyższy numer przy oznaczeniu AC. Przykładowo, klasa AC1 zastosowana może być w pomieszczeniach o niskim natężeniu ruchu, a klasę AC6 – o bardzo wysokim. Klasę ścieralności oznacza się za pomocą tzw. testu Tabera. Panele klasy AC1-AC3 obecnie są już praktycznie niespotykane. W przypadku podłóg winylowych należy zwrócić przede wszystkim uwagę na klasę użyteczności. Klasa użyteczności, której pierwsza cyfra to 2 (np. 23), to podłoga winylowa, która doskonale sprawdzi się w warunkach domowych. Klasa użyteczności z pierwszą cyfrą 3 (np. 33) sprawdzi się do użytku komercyjnego, a z cyfrą 4 – może mieć zastosowanie przemysłowe.

Jak sam zauważysz, czy to w sklepach stacjonarnych, czy internetowych, przeglądając dane techniczne danego modelu, oprócz klasy ścieralności i klasy użyteczności podane są także takie informacje jak: system łączenia, wykończenie, grubość i metoda montażu. Warto sprawdzić także, czy dany model sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook maciej.kazmi@gmail.com
Oceń ten artykuł

Panele laminowane czy winylowe?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen

Dodaj komentarz