Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe to niezbędny element dekoracyjny każdego pomieszczenia, w którym położone są panele podłogowe. Pełnią one jednak nie tylko funkcję dekoracyjną. Chronią również ściany przed zniszczeniem i zakrywają nieestetyczną szczelinę... Czytaj dalej

20 marca 2023
Artykuł z kategorii: Porady

Listwy przypodłogowe to niezbędny element dekoracyjny każdego pomieszczenia, w którym położone są panele podłogowe. Pełnią one jednak nie tylko funkcję dekoracyjną. Chronią również ściany przed zniszczeniem i zakrywają nieestetyczną szczelinę pomiędzy podłogą a ścianą. Jak zamontować listwy przypodłogowe? Czy istnieje tylko jeden sposób, a może jest ich wiele? Sprawdziliśmy!

Listwy przypodłogowe mogą być montowane na wiele sposobów, a wszystko zależy od rodzaju podłogi, a także preferencji osoby, która zamierza je montować. Oto najpopularniejsze sposoby montażu:

 • na klej – to jeden z najpopularniejszych i najprostszych sposobów montowania listew przypodłogowych. Wystarczy kupno specjalnego kleju i osuszenie krawędzi podłogi, i ściany.
 • na kotwy/klamry – jeśli zamierzamy montować listwy właśnie w taki sposób, to w ścianie należy wywiercić otwory, wkręcić kotwy i następnie za pomocą wkrętów, przykręcić listwy do ściany. Tę metodę warto zastosować, gdy ściany są twarde.
 • na wkręty – wkręty należy wkręcić w ścianę, a następnie do ściany przykręcić listwy.
 • za pomocą prowadnic – to tak zwane mocowanie bezklejowe. Do listwy mocowane są specjalne prowadnice, które następnie są przytwierdzane do ściany.

Kliknij w link poniżej i zobacz wszystkie produkty z kategoriiAkcesoria

Źle zamontowane listwy będą odklejać się lub odstawać. Do montowania listew należy więc odpowiednio się przygotować.

 • Jeśli zamierzamy zamontować listwy na klej, potrzebujemy do tego specjalnego kleju. Już na samym początku warto zaopatrzyć się w dwa lub więcej opakowań (w zależności od liczby listew do zamontowania), aby w trakcie klejenia nie zabrakło materiału niezbędnego do montażu.
 • Planując montaż listew na kotwy/klamry, musimy zaopatrzyć się w odpowiednią liczbą kotew. Kotwy to śruby bądź zagięte na końcu pręty, służące do łączenia. Listwy zamontowane na kotwy doskonale przylegają do ściany.
 • Montaż listew na wkręty – w tej sytuacji musimy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość wkrętów. Listwy zamontowane w ten sposób, podobnie jak w przypadku kotew, mocno przylegają do ściany, dzięki czemu mamy pewność, że nie będą odstawać, lecz ciasno przylegać do ściany.
 • Prowadnica umożliwia szybki montaż i demontaż listew. Wystarczy tylko zamontować ją do ściany za pomocą wkrętów bądź kleju, i za pomocą zatrzasków przymocować do niej listwę.

Listwy przypodłogowe umieszcza się pomiędzy podłogą a ścianą. Dzięki nim pod panele nie przedostaje się bród i kurz, a także chroniona jest dolna część ściany. Listwa przypodłogowa zakrywa nieestetyczną szczelinę pomiędzy ścianą a podłogą, dlatego też pełni ona nie tylko funkcję praktyczną, lecz także dekoracyjną. To, jaki sposób montażu wybierzemy, zależy od naszych preferencji i umiejętności, a także od rodzaju listew przypodłogowych, a tych na rynku dostępnych jest wiele m.in.: listwy drewniane, MDF, metalowe, PCV czy ożebrowane. To, jaki rodzaj listew wybierzemy, zależy od rodzaju podłogi, jaką posiadamy, a także od gustu. Największą popularnością cieszą się listwy przypodłogowe pokryte laminatem, który jest odporny na zarysowania i zużycie. Czym kierować się przy wyborze listew przypodłogowych? Większość osób stara się przypasować je kolorem do koloru podłogi, zapominając o tym, że listwy przypodłogowe powinna również cechować wysoka jakość wykonania. W ostatnim czasie popularność zyskały listwy przypodłogowe białe oraz te dopasowane kolorystycznie do podłogi. Przykładem jest rozwiązanie stosowane przez markę Quick-Step, która oferuje listwy wykonane z MDF, które pokryte są dokładnie tym samym laminatem, co podłoga.

fot. unsplash zgodnie z licencją

Autor

Maciej Kaźmierczak
Maciej Kaźmierczak
Redaktor naczelny Tim-dom drzwi Żaneta Pausder-Jędrzejewska
Jestem pasjonatem i doświadczonym pracownikiem branży architektury wnętrz. Specjalizuję się w aranżacjach podłóg i każdego dnia pogłębiam wiedzę z tej dziedziny. Dzięki temu jestem na bieżąco ze wszystkimi trendami i dostarczam wyłącznie poprawne merytorycznie treści. Z moich tekstów dowiedzą się Państwo nie tylko jak zadbać o swoje panele, ale również jak je poprawnie kłaść i dobierać do swoich indywidualnych potrzeb. Zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi wpisami!

Mój Facebook maciej.kazmi@gmail.com
Oceń ten artykuł

Jak zamontować listwy przypodłogowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie 0 ocen
 1. Arek pisze:

  Pomimo tego, że artykuł zawiera mnóstwo praktycznych porad, chciałbym dodać kilka słów na temat estetyki i jak listwy wpływają na ostateczny wygląd wnętrza. W aranżacji wnętrz, listwy przypodłogowe są równie istotne jak dobór mebli czy kolorystyki ścian. Często nie zdajemy sobie sprawy, że rodzaj i kolor listew mogą wpłynąć na odbiór całego pomieszczenia. Dla przykładu podam, że w pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym czy skandynawskim, białe listwy mogą podkreślić czystość i prostotę designu. Wnętrza w stylu glamour mogą z kolei zyskać na listwach z subtelnymi zdobieniami lub złotymi akcentami. Nie można także zapomnieć o znaczeniu materiału, z którego są wykonane listwy. Drewniane listwy świetnie komponują się z podłogami drewnianymi i dodają ciepła wnętrzom, podczas gdy metalowe lub PCV mogą lepiej pasować do nowoczesnych, industrialnych przestrzeni. Ostatecznie, listwy przypodłogowe są nie tylko praktycznym, ale i estetycznym elementem każdego wnętrza. Odpowiedni ich dobór może wpasować się w wystrój, od mebli po oświetlenie, tworząc spójną i atrakcyjną przestrzeń.

Dodaj komentarz